Počítačová síť

 


Vznik počítačové sítě HACKERS v Divnicích, aneb jak se to rozchodilo
 

Vlastně to začalo hodně nevinně. Už delší dobu jsme já (BUCCI) a ZED snili o tom, že si propojíme naše PC. Bydlíme od sebe asi 100 metrů vzdušnou čarou a tak jsme přemýšleli, jak nejlépe uskutečnit náš sen:-). V létě roku 2003 se začaly věci konečně hýbat kupředu. Bezdrátová technologie byla v té době na naše poměry hodně drahá, a tak se jako nejvhodnější řešení jevilo propojení UTP kabelem. Ale bylo ho potřeba sehnat necelých 150 m. Tady patří velký dík Lálovi, který nám sehnal asi 120 m kabelu a zbytek už jsme dopojili. Kabel jsme natáhli po plotě a ono to kupodivu fungovalo. Radovali jsme se, že si můžeme konečně dopisovat, sdílet data a dokonce telefonovat...
sit1.JPG, 10 kB
Po krátké době se nám ozval i náš soused HOP, jestli by se nemohl přidat. To už ale bylo potřeba HUB. Ten naštěstí ZED sehnal i s potřebným kabelem, a najednou už jsme byli zakáblíkovaní tři. To byla paráda J

Asi rok nám to fungovalo, když se začali ozývat další nadšenci, že by do toho šli s námi, jenže už bydleli dost daleko na to, abychom je mohli připojit káblikem. Tak se začalo řešit připojení přes wi-fi (bezdrát). V té době se do Divnic nastěhoval Jindřich Matúšů. Díky jeho velkým znalostem v oblasti počítačových sítí jsme mohli začít uvažovat, jak dále naši síť rozšiřovat. Jindra sehnal potřebné zařízení, a tak i za jeho výrazné finanční podpory byl vybudován první přístupový bod na našem domě, a mohli jsme připojit první klienty na wi-fi, včetně Jindry. Postupně jsme se dostali až na celkový počet 10 uživatelů.

Současně s připojováním dalších lidí, jsme začali uvažovat, jak do naší sítě dostat internet. Možností moc nebylo. Pomocí ADSL se v naší obci zatím připojit nedalo, komerční poskytovatelé byli na nás dost drazí, a tak jediné řešení bezdrátového internetu v naší obci bylo CDMA od Eurotelu

Rozhodnutí to nebylo možná nejlepší, jak se časem ukázalo, a to hlavně z důvodu špatných služeb Eurotelu, ale fakt byl ten, že i přes dlouhé vychytávání různých problémů jsme měli první, "téměř vysokorychlostní", ale hlavně neomezený internet v Divnicích a to ještě za směšnou cenu

Po uplynutí dalšího zhruba třičtvrtě roku nás průběžně kontaktovali další obyvatelé Divnic, jestli by se
k nám nemohli přidat, ale z důvodu omezené rychlosti CDMA, by to bylo na úkor kvality připojení, takže jsme pomalu začali řešit jiné,více kvalitní připojení. Smlouva s Eurotelem měla vypršet na konci září 2005.

Už během jara 2005 jsme kontaktovali místní poskytovatele nabízející vysokorychlostní internet, ale bohužel, buď nás odradila cena linky, nebo to prostě vázlo v komunikaci.
Až do doby kdy se Jindra dozvěděl o připravovaném projektu o.s.Unart: Internet pro Slavičínsko a okolí

Navázali jsme kontakty s představiteli jejich organizace, zjistili jsme podmínky a během několika týdnů byla naše malá síť připojena k jejich projektu. Stalo se tak v říjnu 2005. V Divnicích si tak mohli lidičky začít vychutnávat tentokrát už opravdu vysokorychlostní internet za stejnou cenu na jakou byli zvyklí u CDMA.

Tahle zpráva se u nás rozšířila rychleji než místním rozhlasem a začali se objevovat další zájemci, takže se musel vybudovat druhý přistupový bod na místní školce,natáhnout neskutečné množství kabelů a mohlo se připojovat. V dnešní době je v Divnicích ať už kabelem nebo přes wi.fi, připojeno přes třicet lidí a další zájemci jsou na seznamu.
Na to, že naše obec Divnice má cca 300 obyvatel a v místní síti pod krycím a odrazovacím názvem HACKERS, je zapojeno tolik počítačů včetně místní, nechvalně známé hospůdky, jsem přesvědčen, že byla odvedena docela dobrá práce, která je naprosto zdárným příkladem toho, co se očekává od projektu vysokorychlostní internet pro Slavičínsko a okolí.


Doufám ,že se nám i do budoucna bude dařit držet dosavadní, téměř bezproblémový chod sítě Hackers a chtěl bych poděkovat hlavnímu iniciátorovi Jindrovi,Zedovi,klukům z o.s.Unart a všem kdo nám pomohli a nadále pomáhají.
Něco jako technik J
Bucci


Také k naší síti HACKERS vám nabízíme nějaké fotky... F

© 2011 volně šiřitelné informace

Vytvořeno službou Webnode